1968 – Ken Veerman, groentekweker in Edmonton

In het Algemeen Dagblad van 17 september verscheen een artikel van P.W. Russel. Voor de serie ‘Gehoord en gezien’ bracht hij een bezoek aan Canada. En wie kwam hij daar tegen? Klaas Veerman met familie, afkomstig uit Piershil.

Artikel ‘Geen bisons wèl eigenheimers’ – 17 september 1968

Klaas Veerman

Met de heer Broersma rijd ik langs de overdekte markt, de gastheer bedenkt opeens dat hij zijn vrouw beloofde groente mee te brengen – en ik wandel even mee. Ja, het zal niet zo zijn in dit Alberta, waar 25.000 Nederlandse emigranten werken. Want de man die druk „Hollandse witlof” staat te verkopen is de heer Klaas Veerman uit Piershil, nu Ken Veerman, groentekweker in Edmonton. In Piershil had hij hetzelfde beroep, maar toen hij zijn land vernield zag worden tijdens de watersnood, besloot hij te emigreren Na zeven jaar „van alles” te hebben aangepakt, staat hij nu rustig zijn Nederlandse andijvie, zijn Nederlandse aardappelen, doperwten en peulen te kweken in een land waar men nog niet zo lang geleden nooit van snijbonen had gehoord. Nu kent men die snijbonen van Ken Veerman”, grinnikt de man van Piershil, doelend op de niet Nederlandse inwoners van Edmonton. „De Nederlanders hier lebben soms wel een snijbonenmolen uit Nederland meegenomen, maar voor de mensen die zonder zaten gaf ik in het begin zo’n molentje mee. Te leen voor een dag of zo.” Groente kweken is in Edmonton niet makkelijk. Kassen vragen een enorme investering en als je alles van de koude grond wilt halen heb je niet veel tijd: zelfs midden in augustus vroor het hier opeens. „Veel groenten wordt hier dan ook geïmporteerd uit Californië”, aldus de heer Veerman, „en veel Canadezen nemen bijna iedere dag groente uit blik.”

Bij de foto: op de overdekte markt in Edmonton in Canada: mevrouw Nellie Veerman-Reedijk uit Piershil, met haar dochter Alie. Zij verkopen hier de Nederlandse andijvie, de Eigenheimers en de witlof die hun man en vader kweekt in die paar maanden van het jaar dat het daarvoor niet te koud is. En voor de rest was het ook deze Klaas Veerman die de niet-Nederlandse inwoners van Edmonton liet kennismaken met de snijbonen en de snijbonenmolen introduceerde. 

Perskaarten P.W. Russel

Updated: januari 8, 2025 — 11:24 am

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.