1972 – Piershil zit met zijn vuile water

In 1972 kwam tijdens de bespreking van de gemeentebegroting het vervuilde water in Piershil aan de orde. Ook werd gesproken over het gedeeltelijk dempen van de haven. Elf jaar later werd Piershil juist geroemd vanwege de kwaliteit van het water, zie 1983 – Het beste water in Piershil

Artikel ‘Piershil zit met zijn vuile water’ – 17 maart 1972

PIERSHIL – De gemeente Piershil zit duidelijk met het probleem van de afvoer van zijn rioolwater, zo bleek woensdagavond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1972. ,,Het is de zaak die de meeste aandacht verdient. De hele zaak van de vuil waterafvoer moet eigenlijk nog in 1972 van de grond komen, want dit is niet een kwestie die we kunnen laten liggen”, zo verzekerde burgemeester P. G. Vries de raad, nadat enkele raadsleden ook al op de moeilijke situatie hadden gewezen.

De gemeente Piershil dreigt in moeilijkheden te komen nu het polderbestuur heeft laten weten dat het rioolwater niet langer geloosd kan worden op de watergangen van de polder, Ernstige verontreiniging van het water is daarvan namelijk het gevolg geweest. Hierdoor zijn – met name in de warme zomermaanden – al diverse malen klachten over stankoverlast ontstaan, met name van de bewoners van de woningen die dichtbij de dwars door het dorp stromende ,,watering” zijn gelegen. De gemeente onderzoekt momenteel de mogelijkheden om het rioolwater via persleidingen naar elders te transporteren. ,.De hele rioolwaterafvoer, en ook de zuivering van het water, is momenteel een zaak die regionaal wordt bekeken, Mocht het zo zijn dat we niet als Hoeksche Waard tot de uitvoering van één gecombineerd plan kunnen komen, dan moeten toch zeker de gemeenten Piershil en Goudswaard samenwerken”, oordeelde burgemeester Vries.

Hij wees er daarbij op dat het Rijk in geen geval lozing van afvalwater op het Spul zal toestaan, omdat het water van deze rivier een recreatieve bestemming heeft gekregen. Rest dus afvoer naar het Haringvliet of naar de Oude Maas; een afvoer waarvoor een dure persleiding noodzakelijk zal zijn. Nog afgezien van de noodzaak om het afvalwater te zuiveren alvorens het op de rivier te lozen. ,,Aan zo’n zuivering is niet te ontkomen”, oordeelde in de Piershilse raad het prot. chr. raadslid A. Kersten al.

De begroting voor 1972 (sluitend, met een post van f 17.000,- onvoorzien) leverde overigens nauwelijks problemen op bij de raad, die wel heel lang over allerlei kleine onderdelen praatte maar tegen geen enkele post overwegende bezwaren had, al wensten de prot. chr, raadsleden A. Kersten en P. Kranenburg geacht te worden te hebben gestemd tegen de subsidie van f 1,- per inwoner (f 1140,-) voor het streekcentrum De Beukenhof te Mijnsheerenland. Verder brachten enkele raadsleden nog bezwaren in tegen de post van bijna f 2500,- voor de
streekmuziekschool, een post die overigens niet van de begroting kon worden afgevoerd omdat de gemeente krachtens de aangegane gemeenschappelijke regeling tot deze bijdrage verplicht is, Desondanks noemde het v.v.d.-raadslid F. Rozendaal deze bijdrage een ,,zware” en ook een ,,heel nare” zaak, omdat, ondanks een toename van het aantal leerlingen van 5 naar 17 dan nog altijd zon f 140,- per leerling door de gemeente voor het muziekonderricht zou moeten worden bijgedragen. Vandaar dat dit raadslid zelfs voorstelde om ,zo gauw mogelijk” uit de muziekschool te treden; iets wat burgemeester Vries de raad ten sterkte ontraadde. De heer Rozendaal kreeg dan ook van geen der raadsleden steun, al kon het raadslid Kersten zich wel gedeeltelijk achter hem scharen. ,,Het loopt uit de hand met die muziekschool. Ik heb er nog geen successen van kunnen constateren, maar wil het desondanks nog één jaar proberen”, stelde hij.

Bij de foto: De Piershilse haven wordt niet meer opgeknapt, zo werd woensdagavond in de raad duidelijk gesteld. ,,We doen er niets meer aan”, liet burgemeester P.G. Vries weten. Er gebeurt niets meer aan de haven omdat op de achtergrond de ruilverkaveling meespeelt. Gedeeltelijke demping van de Piershilse haven behoort zelfs tot de mogelijkheden.

Foto ‘Vervuild water in Piershil’ – maart 1972

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.