In 2016 kwam de voormalige kleuterschool van Piershil in het nieuws: het pand is volledig verbouwd tot zorgwoning.
Artikel ‘Kleuterschool is nu zorgwoning’ – Het Kompas 2 september 2016
De voormalige Piershilse kleuterschool in de Koningin Julianastraat is vorige week heropend. Niet als kleuterschool, maar als woning met inpandige zorgwoning.
PIERSHIL – Joop en Tosca Flier hebben het pand van de voormalige kleuterschool gekocht en gedurende 4 maanden verbouwd. In het voorjaar van vorig jaar besloot de gemeente het pand van de peuterspeelzaal/BSO ‘t Hummeltje te verkopen door leegstand. Bij de herbestemming van maatschappelijk vastgoed wordt door de gemeente vooral naar de invulling gekeken. De plannen voor het kleuterschoolpand van de familie Flier werden om die reden verkozen boven die van andere gegadigden. Wethouder Boogaard: ,,Niet alleen het hoogte van
het bod was voor ons belangrijk. Woningen waarbij ouders bij hun kinderen inwonen passen uitstekend bij een vergrijzende Korendijk.”
Tijdens de verbouwing van het pand aan de Koningin Julianastraat werden veel nieuwsgierige Piershillenaars al een kijkje in de voormalige school gegund. ,,Het lijkt alsof iedereen hier vroeger op school heeft gezeten. En iedereen is verbaasd over het eindresultaat”, zo omschrijft Tosca Flier de enthousiaste reacties van haar dorpsgenoten in Piershil.
Bij de officiële opening van de zorgwoning waren wethouder Paul Boogaard en beleidsmedewerker Kees Veldhoen aanwezig. Voor het eerst zagen de wethouder en beleidsmedewerker van de gemeente Korendijk
met eigen ogen hoe de leslokalen zijn omgetoverd tot een moderne woning met inpandige zorgwoning. ,,Het bevestigt dat we een juiste keuze hebben gemaakt. Complimenten voor de familie, het uit 1951 stammende pand heeft zo een prachtige bestemming gekregen.”
Bij de foto: Tosca Flier, wethouder Paul Boogaard en Kees Veldhoen inspecteren de tuin.
Artikel ‘De Piershilse kleuterschool is nu een woning’ – AD Hoeksche Waard 16 september 2016
,,Het vacuüm tussen het consultatiebureau en de lagere school wordt hiermee weggenomen”, zo sprak burgemeester Van Dijck op 12 september 1951 bij de opening van de Piershilse Kleuterschool. Vijfenzestig jaar later wordt het gebouw heropend. Als woonhuis, voorzien van een mantelzorg appartement.
Joop en Tosca Flier voelen zich de koning te rijk met hun nieuwe woning aan de Koningin Julianastraat 2. ,,We woonden vlakbij, in een sociale huurwoning. Toen we hoorden dat het te koop kwam waren we er als de kippen bij.” Nadat een gemeentelijke plan voor een maatschappelijk bestemming onhaalbaar bleek dienden zich diverse gegadigden aan. ,,Ons plan viel meteen in de smaak, we werden trendsetters genoemd. In de woning is ruimte voor mantelzorg opgenomen.” Joop werkte vier maanden onophoudelijk aan de verbouwing van de school, hij viel tien kilo af. ,,Ik heb 90% zelf gedaan. Er zit 2500 kilo gips op de muren. Ik gebruikte 2 kilometer rachels en 1400 meter vloerverwarmingsslang.” De school met twee lokalen en de ruime gang zou er bijna niet zijn geweest, een extra lokaal bij de lagere school leek in de behoefte te gaan voorzien. Dat veranderde in december 1950. B&W van Piershil bezocht de nieuwe kleuterschool in het Zeeuwse Rilland-Bath, het kostenplaatje bleek haalbaar. Joop en Tosca maakten zelf alle bouwplannen, het resultaat is verbluffend ,,Veel voorbijgangers wilden graag even binnen kijken, met complimenten en verbaasde reacties als vervolg.” In de ruime gang is naast de entree ruimte gemaakt voor een toilet, slaapkamer en een badkamer. De deur tussen de twee lokalen, ooit aangebracht zodat kleuterleidster Kool toezicht kon houden op zowel het les- als het speellokaal, vormt nu de doorloop. ,,Het ene lokaal is nu onze huiskamer met open keuken. In het andere lokaal bevinden zich onze slaapkamer en het zorg appartement.” In de ruime tuin is de oude zandbak nu een plantenbak, de 870 vierkante meter grond zorgt voor ruimte en lichtinval. De zorgbehoevende vader van Tosca is tevreden over zijn nieuwe onderkomen. ,,Hij heeft een eigen uitgang, vanuit zijn woonkamer. Ook beschikt hij over een eigen badkamer en een keukentje. En prachtig uitzicht natuurlijk.” Er is veel aandacht besteed aan de isolatie, opvallend daarbij bleek de uitmuntende constructie van het solide pand. ,,Het slopen was het zwaarst van het hele project, het duurde twee weken. Met hulp van buurman Thijmen hebben we vele containers puin, de houten vloeren, 1000 kilo oud ijzer en 150 kilo koper kunnen afvoeren.”
Bij de foto’s: De vroegere Piershilse kleuterschool, in 1951 geopend door de dorpsnotabelen (foto links), wordt stukje bij beetje omgetoverd tot een woning met mantelzorg.
Fotoserie ‘Kleuterschool wordt woning’ – 8 augustus 2016