De Kostverlorendijk behoort tot het oudste grondgebied van Piershil. Deze dijk werd aangelegd bij het ontstaan van het dorp Piershil.
Uitsnede ‘Bedijkt Piershil’ – 1525
Onderaan op deze kaart is de bocht van de tegenwoordige Sluisjesdijk naar de Kostverlorendijk te zien. Deze kaart komt uit dit artikel: 1525 – Bedijkt Piershil.
Wanneer de naam Kostverlorendijk is ontstaan is niet exact duidelijk. Het is aannemelijk dat een landarbeider hier ooit zijn kost heeft verloren, waarschijnlijk de boterhammen voor de lunch. In Nederland bestaan er geen andere dijken of straten met deze naamgeving.
De naam Kostverlorendijk werd bij de oprichting van het kadaster al gebruikt en ingetekend op het minuutplan (zie 1820 – Kadastrale kaarten).
Minuutplan Piershil – 1820
Openbare Verkooping – Rotterdamse Courant 16 januari 1862
Het oudste krantenknipsel dat ik heb kunnen vinden met deze naamsvermelding is van 16 januari 1862. Er vond een openbare verkoping plaats van 250 iepen, staande bij de woning Welgelegen (zie 1820 – Kostverlorendijk 3).
Op de Kostverlorendijk staan weinig huizen. De eerste bebouwingen waren op de plek van Kostverlorendijk 2-4 (zie 1930 – Kostverlorendijk 2 en 4) en Kostverlorendijk 3 (zie 1820 – Kostverlorendijk 3); later werd er ook huis gebouwd aan de Kostverlorendijk 1 (zie 1930 – Kostverlorendijk 1). Jarenlang was de zogenaamde jeneverboom op deze dijk beeldbepalend, zie 1951 – De verdwenen Jeneverboom.